Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Ревю на Мекотели

Blog Article



Към храносмилателната система се развиват слюнни жлези и черен дроб, а към кръвоносната система се развива сърце. Дихателната система при водните мекотели е съставена от кожни хриле, а при сухоземните от бял дроб. Отделителната система е съставена от бъбреци, които представляват видоизменени метанефриди. Единия им край е свързан с околосърцевата торбичка, от която приемат непотребните вещества. Другият им край се отваря в мантийната празнина, където веществата се изхвърлят. Нервната система е изградена от няколко чифта ганглии, разположени в различни части на тялото и свързани помежду си чрез нервни връзки. Имат добре развити сетивни органи.

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

The complex storage or entry is strictly needed for the legitimate function of enabling the usage of a selected provider explicitly requested with the subscriber or user, or for the only real function of carrying out the transmission of the interaction about an electronic communications network. Опции Опции

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Най-големият мекотел в света е главоного, колосалният калмар (

След което тези въжета се закотвят в морето. Във фазата на растеж те непрекъснато се проверяват, докато станат готови за събиране.

Главоногите са вид мекотели – група, която включва черупчестите и голите охлюви, както и мидите и стридите.

школките кои се припособиле да можат да се кријат и живеат во меки подлоги на слатките или солените води.

Значителна част от охлювите обединени в подклас Белодробни охлюви дишат с бял дроб. Подобно на ктенидиите той също представлява част от мантията, богато снабдена с кръвоносни съдове. Самостоятелен отвор го свързва с външната среда.

Да се върнем на Лембе. Утрото е слънчево. Плуваш над плитък риф. Водачът ти прави знак с ръка, който значи, че е видял октопод. Къде? Оглеждаш се.

Повечето мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

Максимално време за съхранение във фризера шест месеца.

Това са безгръбначни животни. Всички имат повече или по-малко твърда броня. Специалните им характеристики са две двойки антени и така наречените разделени крачета, които са превърнати в части на устата.Тялото им се състои от свързани глава-гърди и опашка.

От всички безгръбначни мекотели октоподите приличат най-много на нас. Отчасти е заради начина, по който отвръщат на погледа ти, сякаш те преценяват. (Това ги отличава и от много гръбначни: повечето риби не изглеждат така, сякаш се вглеждат в теб.) Отчасти е заради сръчността им. Осемте им пипала са осеяни със стотици смукала, което им позволява да боравят с предмети, независимо дали отварят мидени черупки, разглобяват филтърната система на аквариум или развиват капачки от буркани. Това ги отличава от бозайници като делфините, които, въпреки цялата си интелигентност, са ограничени от анатомията си и не могат с лекота да развинтят нищо. Същевременно октоподите са също толкова извънземни, колкото и всеки друг пришълец, който можете да си представите.

Report this page